RECETA GATIMI
Pije dhe Kokteil Vegjetariane

Shurupi i Thanës

 

Përbërësit
1 kg thana (të pjekura mirë)
1.5 kg sheqer (sipas nevojës)

Përgatitja
1
Në një enë të madhe vendosen thanat me pak ujë dhe ziejnë derisa sa të zbutet lëkura. Përzihen herë pas here me lugë druri që mos të ngjiten.
2
Kalohen në një sitë që të veçohen bërthamat dhe ndonjë cipë e tashë lëkure. Lëngu i përftuar zihet dhe trashet sipas dëshirës.
3
Mbyllet në enë qelqi të sterilizuar më parë dhe mund të ruhet për dy vjet.

Related Articles

Byrek me Lakër

admin

Tavë me Speca të mbushur

admin

Kokteil Montenegroni

admin

Leave a Comment