RECETA GATIMI
Pjata kryesore

Shqeto Permeti

Një recetë shumë e shijshme dhe kalorikeMajdanozi, piperi i zi dhe limoni ia shtojnë shijen mishit të qengjit të gatuar në këtë mënyrë.

Përbërësit

 • 700 – 800 gr mish qengji (ose mish keci)
 • 1 kokërr qepë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lt ujë
 • 150 gr miell
 • 250 ml qumësht
 • majdanoz (i grirë)
 • majdanoz (i grirë)
 • vezë (të verdhat)
 • 1 kokërr limon
 • piper i zi

Përgatitja:

 1. Vendosim mishin në tenxhere (të prerë në copa) dhe hedhim një kokërr qepë të paprerë, një lugë gjelle gjalpë dhe e kaurdisim fort (derisa të ndryshojë ng jyrë mishi).
 2. Pastaj hedhim rreth një litër ujë dhe e lemë të ziejë per 30 minuta.
 3. Në një tigan hedhim rreth 150 gr. miell dhe e skuqim për 5-7 min.
 4. Pasi e heqim nga zjarri e lemë të ftohet.
 5. Në të hedhim 250 ml. qumësht (ose kos) dhe i rrahim fort derisa të bëhet një tretësirë.
 6. Shtojmë në të pak majdanoz të grirë dhe i hedhim në tenxheren e mishit.
 7. I përziejmë sa të marrë valë dhe e lemë për 5-10 min. në valë të lehtë.
 8. E heqim tenxheren nga zjarri dhe e lemë t’i bjerë pak temperatura.
 9. Në fund, shtojmë dy të verdha veze të rrahura me një kokërr limoni.
 10. E servirim me pak gjalpë dhe piper të zi (sipas dëshirës).


Related Articles

Brinjë Derri me Patate të ziera

admin

Kunguj të mbushur me Perime dhe Salcë kosi

admin

Sarma Gjirokastre

admin

Leave a Comment