RECETA GATIMI
Kalorike Pasta dhe rizoto

Rizoto Integral me Karkalec dhe Kungull

Përbërësit
120 gr oriz i zi (integral)
60 gr kungull
100 gr karkaleca
30 ml vaj ulliri
30 ml konjak
5 gr kripë
1 gr piper

Përgatitja
1
Ndryshe nga llojet e tjera të orizit, ky lloj zihet vetëm me pak kripë. Zierja mund të zgjasë deri në 1 orë duke qenë se kokrra e tij është shumë e fortë. Në momentin që orizi është gati, ajo lëshon një lëng të trashë, të ngjitshëm.
2
Në një tigan me pak vaj ulliri dhe hudhër, hidhni fillimisht karkalecat e qëruar, pastaj kungullin e zierë në copa të vogla, kripë dhe piper.
3
Shuajeni me konjak dhe shtoni orizin e përgatitur më përpara.

Related Articles

Bërxollë Gici

admin

Makarona të mbushura me Proshutë

admin

Rizoto me Kërpudha dhe Djathë Mascarpone

admin

Leave a Comment